خواص درمانی عود چیست ؟min read 1

عودها علاوه برای کاربردشان در از بین بردن بوهای بد و پراکنده کردن بوی خوش، در دور کردن روح های پلید نیر مورد استفاده قرار می گیرند. عودها از چوب های معطر که بسیار خوشبو هستند ساخته می شود و حتی گاهی از دانه ها، ریشه ها، علف ها و گل های که دارای بوی خوش هستند ساخته می شوند.

از عودها برای رایحه درمانی هم استفاده می شود و در رایحه درمانی بیشتر از شاخه های ماسالا استفاده می شود که نسبت به عود های دیگر دارای قیمت بالاتری می باشد. یکی از شکل های رایحه درمانی عود، سوزاندن آن است که این عمل استرس را کاهش می دهد و سلامتی را افزایش می دهد. همچنین بوی عود باعث آرامش می شود و انرژی های منفی را از شما دور نگه می دارد و این موضوع موجب دریافت یا انتقال انرژی می شود.

سوزاندن عود باعث می شود که سطح انرژی مثبت محیط افزایش پیدا کند و همچنین پیام های بویایی در مغز موجب برقراری سریع بدن و ذهن می شود. کسانی که می خواهند به آرامش برسند و علاقه زیادی به ریلکسیشن دارند ولی چون وقت کافی ندارند می توانند با روشن کردن عود در محیط و با تنفس کردن آن به آرامش برسند.

به‌طورکلی بیشتر عودها اثر آرامبخش و تقویت کنندگی دارند و دود کردن عود موجب رفع خستگی، استرس، اضطراب و ایجاد آرامش می‌شود. با این حال دانشمندان، متخصصین طب سنتی و گیاه‌شناسان با تحقیق بر روی عودها به موارد زیر بعنوان خواص کلی عود دست یافته‌اند.

استفاده از عود قدمتی افزون بر پنج هزار سال دارد. رومیان و مصریان از عود به عنوان ماده ضد عفونی کننده، ضدباکتری و دارویی برای درمان زخم کمک می‌گرفتند.

ترکیبات معطر طبیعی گل‌ها و گیاهان که در عود وجود دارد، از طریق مژک‌های بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس می‌شود و با تحریک اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات، تنفس، ضربان قلب، غدد درون‌ریز، حافظه و یادگیری را بر عهده دارد، تأثیری قابل‌توجه بر روحیات و خلق‌وخو می‌گذارد.

عصاره گیاهان موجود در عود به دلیل ساختار تشکیل‌دهنده که شامل آلدئیدها، کتون‌ها، استرها و… می‌شود، در سلامت جسم و ذهن اثری آشکار دارند.

برای آروماتراپی در خانه به راحتی می‌توان از سوزاندن عود استفاده کرد. رایحه‌درمانی به وسیله عود یکی از بی‌خطرترین، کم‌هزینه‌ترین، ارزان‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های درمانی است.

رایحه‌های مطبوع موجود در عود، فرد را فعال‌تر و سرزنده‌تر می‌سازند و باعث ارتباط شخص با درون خود می‌شوند. چراکه استنشاق بوهای مطبوع باعث ایجاد و ارسال پیام‌های عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنش‌های مثبت می‌شود.

بنا به اعتقاد برخی از اطبای سنتی سوزاندن عود باعث دور شدن امواج و انرژی‌های منفی موجود در محیط می‌شود که این خاصیت به دیدگاه افراد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =